WimlandczycyWimladia


Centrum Edukacji i Promocji Szlaku Pojezierza Olsztyńskiego Północny Szlak Rybacki

Edukacja przyrodnicza dzieci i młodzieży w zabytkowym spichlerzu. Partnerzy Szlaku oferują gościom aktywny wypoczynek z wędką i nie tylko, atrakcje kulinarne, rękodzielnicze, gry terenowe, niezapomniane wspomnienia, warmińskie straszydła i spokój ducha. ;)

Stanisław Czachorowski – ekolog, przyrodnik, bloger piszący o lokalnej bioróżnorodności i dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym regionu, nauczyciel akademicki i miłośnik filozofii przyrody, człowiek prowincji i z prowincji. Malując stare butelki, słoiki, dachówki i polne kamienie stara się zmieniać świat na lepsze i piękniejsze, nadając wartość rzeczom wyrzuconym i z pozoru niepotrzebnym. Zajmuje się różnymi formami edukacji przyrodniczej.
http://czachorowski1963.blogspot.com/

Centrum Edukacji i Promocji Szlaku Pojezierza Olsztyńskiego
ul. Łajsy 3, 11-036 Gietrzwałd
tel. 89 527 06 25, e-mail: biuro@lgrpo.plCudne Manowce

Restauracja usadowiona na średniowiecznych murach miejskich olsztyńskiej Starówki. Inspiracje czerpie z kuchni Warmii i Mazur. Zjesz tu min; zupę z pokrzyw ze ślimakami w śmietanie, dzyndzałki warmińskie ze skrzeczką, pierogi z mazurskimi rybami czy gęsiną a na przystawkę polecamy Maść Czarownic do Latania. Restauracja serwuje także dania kuchni włoskiej inspirowane warmińskimi produktami; placki warmińskie, kanapki z pieca czy proste podpłomyki. Cudne Manowce to również duży wybór regionalnych trunków min piwo z Browaru Kormoran czy miody pitne Piasecki. Restaurację wyróżniono czapką w przewodniku Gault & Millau na 2017 rok.

Restauracja Cudne Manowce
ul. Chrobrego 4, Olsztyn Stare Miasto
www.CudneManowce.pl Tel. 89 535 03 95


Food Tours Poland

Food Tours Poland to spacery i wyprawy kulinarne, które skupiają się na odkrywaniu nietuzinkowych miejsc i spotykaniu ludzi z pasją. Motywem przewodnim naszych wędrówek jest związek poznawanych smaków z lokalną tradycją i kulturą, a ich ścieżki prowadzą przez osobiste powieści rodzimych przedsiębiorców i wytwórców. Skosztuj pysznego jedzenia przygotowanego przez najlepsze lokalne restauracje, poznaj tajniki przygotowywania miejscowych specjałów i zobacz jak wygląda życie w różnych zakątkach Wimlandii.

Więcej informacji na stronie foodtourspoland.com i Facebooku @foodtourspoland


Kaflarnia Warmińska


Kaflarnia Warmińska to pracownia ceramiki w której z miłością powstają kafle piecowe, formy ceramiki artystycznej w tym pamiątki regionalne, oraz ceramika użytkowa. Specjalizujemy się w indywidualnych zleceniach wykonywanych według projektu współtworzonego wraz z Klientem, dzięki czemu efektem końcowym jest unikatowe dzieło.
W Kaflarni Warmińskiej spełniamy marzenia- swoje- realizując się twórczo w pracy, która jest naszą pasją, oraz - Klientów - tworząc z myślą o nich nietuzinkową ceramikę dostosowaną do osobistych gustów i potrzeb, wzbogacając estetykę ich otoczenia.
Serdecznie zapraszamy! Podejmiemy się każdego wyzwania i mamy
nadzieję także i Was zarazić miłością do ceramiki.

Pracownia Ceramiki Eleonora Toś
Marcinkowo, 11-030 Purda
tel. kom: 889678664, tel: 89 5118520


Kajakarnia Euro-Wadąg

Od 2007 r. Firma świadczy kompleksowe usługi związane z wy­pożyczaniem 1, 2, 3-os. kajaków, canoe oraz łodzi polietylenowych zarówno na spływy indy­widualne, jak i zorganizowane, a na życzenie Klientów, zajmujemy się pełną organizacją spływów we wskazanym zakresie (opieka instruktorów, przewodników, ratowników WOPR, przewozem osób i bagaży, cateringiem, wypożyczaniem sprzętu tu­rystycznego). Firma organizuje wyprawy, szkółki i warsztaty wędkarskie oraz wypożycza profesjonalny sprzęt wędkar­ski (łodzie, silniki, echosondy, wędziska). Pływając u nas nie musicie martwić się Państwo o zezwolenia na przepłynięcie rezerwatem „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce”, pomagamy także w wykupieniu zezwoleń wędkarskich.

tel. +48 784 843 000

www.kajaki.olsztyn.pl 
kajaki.olsztyn@poczta.fm


Kawiarnia Moja

Kawiarnia „Moja” to powrót do początków XX wieku. Jest to miejsce sprzyjające spotkaniom towarzyskim i biznesowym. Miejsce, gdzie przy spokojnej, nastrojowej muzyce serwujemy dobrą kawę, herbatę, ciasta i desery. Ciasta powstają na miejscu, dzięki czemu ich aromat kusi już po przekroczeniu progu. Wypieki są przygotowywane na bazie domowych receptur i miejscowych produktów. Do zobaczenia w „Mojej” Kawiarni!

Kawiarnia „Moja”
ul. Dąbrowszczaków 10, 10-539 Olsztyn
www.kawiarniamoja.pl, ala@kawiarniamoja.pl
tel. 506 796 771


Kozia Farma

FARMA ZŁOTNA – położone wśród łąk, otoczone lasami ekolo­giczne gospodarstwo. Naszą ideą jest powrót do źródeł, do czystej, nieskażonej chemią zdrowej żywności. Mamy stado „przytulaśnych” kóz, robimy sery zagrodowe, przyjmujemy gości na degustacje i mini warsztaty serowarskie, zapraszamy też na agroturystykę - wypoczynek blisko natury.

Katarzyna i Grzegorz Łaski, wieś Złotna
14-300 Morąg, tel. +48 663 144 547


Kroczek Lody Naturalne

Pracownia Cukiernicza Kroczek zajmuje się przede wszystkim produkcją lodów mlecznych, sorbetów owocowych i warzywnych oraz pieczeniem domowych ciast. Lody oraz sorbety powstają ze składników podstawowych: świeżego mleka, śmietanki, jaj kurzych, cukru, owoców sezonowych, świeżych ziół. Szczególna uwaga przywiązywana jest do jakości i regionalnego pochodzenia surowców, gdyż są one głównym wyznacznikiem smaku lodów i ciast. Produkty bazują na własnych autorskich recepturach inspirowanych staropolską tradycją wytwarzania lodów i sorbetów.

House Cafe ul. Stare Miasto 11/16 Olsztyn Kroczek
Lody Naturalne ul. Stare Miasto 33 Olsztyn
Tel. 881 349 388


Łowisko Robinson Ramsowo

Łowisko położone jest w urokliwej miejscowości Ramsowo, około 30 km od Olsztyna. Na miejscu znajdują się trzy stawy o łącznej powierzchni ok. 4 ha. Wokół nich rozlokowane są ławeczki, wyznaczone miejsca na ognisko oraz dwie wiaty (20-osobowa i 80-osobowa. Prawdziwi miłośnicy wędkarstwa mogą zarzucić wędkę na amury, karpie, liny, karasie, tołpygi i szczupaki. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wędkarskiego, łódek, rowerów wodnych oraz rowerów górskich., grilla. Łowisko posiada również własny budynek usług agroturystycznych z pokojami (2 pokoje 2-osobowe, 2 pokoje 3-osobowe i 1 studio 5-osobowe) oraz salę bankietową o powierzchni 130 m2. Łowisko posiada parking na 50 aut. Istnieje możliwość organizowania szkoleń i imprez integracyjnych na powietrzu jak i w budynku. Wędliny własnego wyrobu, szynki, kiełbasy, sery, przetwory ,dżemy i jajka od kur wolny biegających. Obiekt czynny całą dobę.

Ramsowo54c, 11-010 Barczewo
tel. 502 244 220, pn – pt: 8:00 – 20:00 sb – nd 6:00 – 20:00
www.lowiskorobinson.pl, www.facebook.com/lowiskorobinson


Artystyczne Malowanie Przystanków - mariaż sztuki i przyrody

Malowanie przystanków autobusowych, dachówek, kamieni, desek, szkła itp. ma na celu propagowanie ochrony przyrody poprzez sztukę.

Przystanki autobusowe, kamienie, gliniane dachówki, stare deski, szkło i każde inne medium, mogą stać się miejscem nieformalnej edukacji przyrodniczej i lokalnej. Dzięki spotkaniom, wspólnym plenerom i opowiadaniom biologów o owadach i lokalnej bioróżnorodności, artyści i uczestnicy dostrzegają ją i po przetworzeniu pojawia się ona w nowej artystycznej formie. W taki sposób spotyka się sztuka, przyroda, nauka i ochrona przyrody....

Ania Wojszel
tel. 605 164 623
aniawojszel@gmail.com
https://www.facebook.com/Artystyczne-malowanie-przystank%C3%B3-153749858362439/
https://www.facebook.com/ania.wojszel


Miody Wowka


Gospodarstwo pasieczne „Miody Wowka” usytuowane jest w gminie Miłakowo, i prowadzone jest przez rodzinę Wowk od 1981 roku. Wieloletnia tradycja i doświadczenie to połączenie cech dzięki którym nasze miody są wyjątkowe.
Na chwilę obecną możemy poszczycić się kilkoma pasiekami stałymi, które położone są na czystych terenach pogranicza warmińsko-mazurskiego, co gwarantuje najlepszy pożytek z którego czerpią pszczoły, a co za tym idzie najsmaczniejsze charakterystyczne miody odmianowe oraz wielokwiatowe.
Istnieje możliwość zakupu miodów i innych produktów wytwarzanych przez nasze gospodarstwo przez stronę internetową gospodarstwa www.miodywowka.pl

Marek Molęda tel. 510-080-013Restauracja z Zielonym Piecem


Zielony Piec – karta dań opiera się na sezonowych produktach z lokalnych gospodarstw. W menu znajdują się potrawy zgodne z rytmem pór roku inspirowane tradycyjną kuchnią polską. Kaflowy piec i klimat panujący u nas został po raz kolejny wyróżniony w przewodniku Gault & Millau.

Adres: 11-015 Olsztynek, ul. Floriana 1
tel.: +4889 519 10 81, kom.: +48 502 526 303
e-mail: restauracja@zielonypiec.pl


Sklep Zielarnia Warmińska


Sklep „Zielarnia Warmińska” wyrósł z pasji do zielarstwa i ziołolecznictwa. W sprzedaży są autorskie herbaty ziołowe, zioła i żywność prozdrowotna oraz kosmetyki naturalne. Właścicielka zajmuje się ziołami ponad 20 lat. W swojej pracy łączy wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowia i fitoterapii.

Sklep Zielarnia Warmińska
ul. Marii Curie-Skłodowskiej 2/12 / 10-109 Olsztyn / tel. kom.: 534 281 526
Godziny otwarcia: pon. - pt. 9.30 - 18.00 / sob. 10.00 - 14.00
www.zielarniawarminska.pl


Bosa Ekologia
Bosa Ekologia to miejsce, w którym bez skrępowania zdejmiesz buty i poczujesz ciepło (lub zimno) Ziemi. W Bosym Labiryncie Twoje stopy będą mogły doświadczyć mnóstwa – prawdopodobnie zupełnie nowych dla nich - doznań.
Tu poznasz smak mlecza, nagietka, nasturcji czy pokrzywy. Będziesz miał okazję upiec chleb, uwarzyć piwo czy ukisić warzywa. To miejsce, gdzie zakupisz wiele sezonowych warzyw i owoców – prawdziwie ekologicznych. Zapraszamy na bliskie spotkania z Naturą. 

Stowarzyszenie Warmińskich Chłopów Bosych
Praslity 14, 11-040 Dobre Miasto
tel. 604 222 787, e-mail: bimsekulscy@wp.pl


Uroczysko Deresze

Uroczysko Deresze w Giławach koło Olsztyna ostatni zaścianek na Warmii, w pobliżu granicy z Mazurami. Miejsce prowadzone z pasją i sercem przez Beatę i Katarzynę. Położone pośród lasów, pagórków, w pobliżu pięknych i czystych jezior.
Posiadamy 32 miejsca, salę jadalną (80 osób), taneczno-konferencyjną (40 osób) i kameralną ko­minkową (30 osób). Duży teren zielony (ponad 20 ha) - z 4 kortami tenisowymi.
Kuchnia oparta o własne produkty (wędzonki, ciasta) na czele z nalewką Dereszówką z nutką kuchni warmińskiej. Od ubiegłego roku posiadamy certyfikat kuchni bezglutenowej.
Organizujemy konferencje, warsztaty rozwojowe, spotkania okolicznościowe (urodziny, przyjęcia weselne)

Zapraszamy ciepło na Warmię
Beata i Katarzyna
Uroczysko Deresze, Giławy 73, 11-030 Purda
info@deresze.pl, b.sacharuk@deresze.pl, www.deresze.pl
507 295 844, 886 220 415


Tradycyjna Wędzarnia Warmińska


Tradycyjna Wędzarnia Warmińska oferuje produkty z pieca wędzarskiego opalanego oryginalną mieszanką drzew liściastych, ryby w nim wędzone przybierają barwę ciemnego złota, charakteryzują się szczególnym zapachem, a smak naszych wyrobów podkreśla jedynie sól, gdyż w całym procesie przygotowania ryb wędzonych nie stosujemy żadnych innych dodatków. Jeziorko marzeń w Kabornie – zbiornik retencyjny stanowiący początek cieku Kaborno , ze względu na bijące z jego dna zimne źródła, stanowi idealne siedlisko dla pstrąga, klenia, bolenia i innych ryb zimnolubnych.

Tradycyjna Wędzarnia Warmińska, Jarosław Parol
Kaborno 45, 11-030 Purda
tel. 604 88 65 34, 602 11 30 95
e-mail: jarek@parolryby.pl
www.parolryby.pl


Zajazd pod Kłobukiem

Zajazd pod Kłobukiem kultywuje tradycje warmińskiej kuchni. Zje­cie u nas potrawy na bazie dziczyzny, jagnięciny, gęsiny, ryb czy też runa leśnego. Wszystkie dania przygotowujemy z lokalnych, świeżych produktów. Karta dań jest krótka, ale treściwa - królują w niej dania sezonowe, zmieniające się wraz z porami roku.
Przy restauracji działa Kłobukowa Spiżarnia-sklepik z do­mowymi i regionalnymi produktami. W ofercie znajdują się domowe pasztety ( z dzika, gęsi), okrasy, wędzone półgęski, tradycyjne wędliny, regionalne zagrodowe sery kozie i krowie, ryby wędzone i w galarecie, domowy chleb na zakwasie, regionalne piwa, miody, nalewki i miody pitne.

www.klobuk.pl
facebook Zajazd pod Kłobukiem
info@klobuk.pl , tel/fx. 89-7586125


Zakład Masarski Zbigniew Rolka

Zakład Masarski powstał w 2010 roku. Zakres działalności obejmuje wyłącznie produkcję wędlin. Produkowany jest szeroki asortyment wyrobów wędliniarskich, w oparciu o własne, sprawdzone receptury oraz tradycyjną technologię. W zakładzie wykorzystywane są naturalne przyprawy. Surowce pozyskiwane są z lokalnej ubojni, która obsługuje okolicznych rolników. Wędliny trafiają już do kilkunastu odbiorców w województwie warmińsko-mazurskim.

Zakład Masarski Zbigniew Rolka
ul. Wiązowa 1/2, 14-330 Małdyty
tel. +48 502 609 124 e-mail: zbigniewrolka@wp.pl


Skansen

Działalność Muzeum Budownictwa Ludowego–Parku Etnograficznego w Olsztynku, zlokalizowanego na powierzchni 96 ha, opiera się na ochronie i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego regionów Warmii, Mazur i Powiśla. W Muzeum zgromadzono 72 obiekty dużej i małej architektury wiejskiej oraz 11 000 muzealiów ruchomych z zakresu materialnej kultury ludowej XVIII–XX wieku, współczesnej sztuki i rękodzieła ludowego, m.in.: meble, sprzęt domowy i kuchenny, maszyny i narzędzia rolnicze, warsztaty rzemieślnicze, tkaniny, kolek­cje rzeźby, ceramiki, malarstwa.

Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny
11-015 Olsztynek, ul. Leśna 23,
tel. 89 519 21 64, fax 89 519 38 45
www.muzeumolsztynek.plBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza