środa, 29 listopada 2017

Wimlandczycy w przewodniku Przewodnik Gault&Millau Polska 2018




Przewodnik Gault&Millau Polska 2018 to duży sukces Wimlandia. W przewodniku opisano aż czterech naszych członków Restauracja z Zielonym Piecem, Kozia Farma Złotna, Tradycyjna Wędzarnia Warmińska, Cudne Manowce Restauracja. Gratulujemy!



piątek, 7 lipca 2017

wtorek, 27 czerwca 2017

Zagroda Warmińskich Chłopów Bosych


Chłop Bosy to kolejny przystanek na mapie Wimlandii. Mariusz Sekulski wraz z rodziną prowadzi ekologiczne gospodarstwo w Praslitach. Mariusz to człowiek orkiestra: uprawia warzywa, owoce, zboża. Dużą część upraw stanowią zapomniane odmiany roślin jak np. samopsza, orkisz, świerząbek. Z własnych upraw na miejscu wypiekany jest chleb na zakwasie i warzone piwo (min. z mniszka lekarskiego). Bosa Ekologia to również tor przeszkód dla stóp. Część gospodarstwa można zwiedzać tylko na boso. https://www.facebook.com/bosowisko



















czwartek, 22 czerwca 2017

Restauracja z certyfikatem sielskiego klimatu, tradycji i gościnności

Restauracja z Zielonym Piecem  wyróżniona została Certyfikatem za sielski klimat, tradycję i gośinność. Jednym słowem Sielskie Życie... ta Wimlnadia.




poniedziałek, 5 czerwca 2017

sobota, 13 maja 2017

Wimlandia i malowane dachówki... z molami książkowymi


Wimlamndczycy zainspirowali i uczestniczyli w dniu 12 maja 2017 t. w plenerze malarskim, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, pt. Molariusz Warminsko-Mazurski (zobacz więcej zdjęć na Facebooku). Malowane były dachóki z Kowalewa (pow. piski), Wapnika, Wójtowa oraz z włskiej Umbrii.  Spotkaliśmy się by malować mole książkowe. Nie samym jedzeniem człowiek żyje. potrzebuje toech sztuli i zwykłego, spokojnego bycia z innymi. Jak w cittaslow. 

Na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej powstał pierwszy Warmińsko-Mazurski Molariusz. Wernisaż wystawy zaplanowany jest na początek czerwca, w ramach Nocy Bibliotek. A potem, we wrześniu, w ramach Europejskiej Nocy Naukowcó bedziemy temat kontynuowali.

Spotkamy się, by w otoczeniu wiedzy, na tarasie Biblioteki, niespiesznie rozmawiać, malować i popijać herbatę. Zaprezentowaliśmy także mapę Wimlandii. Było ciasto domowej roboty oraz specjalnie na tę okazje przywiezione ciasto z Grecji. 

Rozmawialiśmy o literaturze, dobrym życiu na prowincji, różnorodności biologicznej i … o ekologii moli książkowych. 

Dachówki były wiekowe, dużo widziały, dużo pamiętają. Może i ze 100 lat mają. Studenci kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze przygotują kilka opowieści o własnych molach książkowych. C.d.n.

Stanisław Czachorowski